Kasım 2019 Yeni Dönem Celal Yılmaz Türkü Gecelerinde buluşuyoruz.


Türkiye’de bir ilk geleneksel türkü gecesi.

2018-2019 Dönemi son türkü gecesiyle tamamlandı.

CELÂL YILMAZ TÜRKÜ GECESİ TEŞEKKÜRÜ.

Türkiye’de bir ilk etkinlik dedim. Çünkü halk kültürümüzün önemli kolu olan türkülerimizi halka sevdirmek, kültürümüzün yayılmasına ve sevilmesine katkıda bulunmak amacıyla, Ocak 2004 yılından beri, birçok sorunlara karşı direnerek, her ay aksaksız olarak 15 yıldır devam eden bir etkinliğin dönem sonu faaliyetini de tamamlamış bulunmaktayım.

Uzakta olup ta türkü gecesinin özelliğini bilmeyenler için  anımsatayım. Türkü gecesine gelenler türkü dinlemeye gelmiyorlar, hep beraber söylemeye geliyorlar. Sesi uygun olanlar solo yapabiliyorlar. Bu bir koro çalışması değildir. Türkü seven herkes katılabiliyorlar. Sazlar sahneye çıkınca ne çalacağını bilmiyorlar. Yani önceden hazırlanmış bir program yoktur. Her şey doğaçlama yapılmaktadır.  Hiç bir ticari amacı olmadığı gibi birde bu etkinliğin yapılabilmesi içinde bir çok masraf ve çalışmalar yapmaktayım. 15 yıldır, her ay aksaksız olarak hazırladığım bu türkü gecelerinin 2018-2019 döneminin son etkinliği 2 Mayıs 2019 Perşembe akşamı yapıldı.

1962 yılından beri 56 yıldır bu müziğin içindeyim, şimdiye kadar böyle aksaksız olarak 15 yıl devam eden, sanat dünyasında kendisine yer edinen bir etkinlik yok. Bu yönü ile sanat dünyasında büyük yer edinen "Celal Yılmaz Türkü Gecesi" Türkiye'de bir ilk.

2018-2019 döneminde yaptığımız Celal Yılmaz Türkü Geceleri’ne onur veren, sanatsal performanslarını türkü sever üyelerimize sunduğu için değerli sanatçılarımız İbrahim Can, Salih Turhan, Rüstem Avcı’ya çok teşekkür ediyorum.

Türkü gecelerinin yapılmasında devamlı olarak sazları ile destek olan arkadaşlarım, Sebahattin Aytaş, Azmi Küçük’a çok teşekkür ediyorum. Ayrıca yine türkü gecelerimizde desteklerini esirgemeyen  Serkan Kılıç, Mehmet Akkaya, Vedat Bay, Ritm sazda İbrahim Özen ve Murat Abrahamoğlu’na çok teşekkür ederim.

Mayıs 2019 Türkü gecesinde Kars Azerbaycan oyunlarıyla gecemize renk katan, eski Halkevleri Bakırköy Şubesi’nin halk oyunları öğretmenleri ve öğrencilerinde oluşan 45 yıl sonra oluşturulan, grup şefi Ataman Yalçınyiğit yönetimindeki Bakırköy Halkevi Nostalji Grubu üyelerine çok teşekkür ederim. Ataman Yalçınyiğit, Binnur Tunçözcan, Celal Gürsu, Hüsniye Taymaz, Nermin Yalçınyiğit, Onur Bayboğa, Saadettin Sökmen, Sevin Tunçtekin Ateşadam, Sezer Borazancı, Tahsin Özgöz. Akordion : Ali Aktan. Ritm Saz : Ümit Sarıdoğan.

Mağlesef bağlaması ile türkü gecesine büyük katkıları olan ve hiçbir şey yokken 43 yaşında aramızdan ayrılan bağlama sanatçısı kardeşimiz Yusuf Sakıcı ve yine 15 yıllık türkü gecelerinde büyük emekleri olan ve bağlaması ile destekleyen değerli büyüğümüz Çetin Turgay ağbimize rahmetler diliyorum, nurlar içinde yatsınlar.

Türkü gecesinde gerek görüşleriyle, gerek sesleriyle büyük destekleri olan arkadaşlarım Fikret Karagöl, Mürsel Demirci’ye teşekkür ediyorum. Video çekimlerine destek olan çok değerli Ali Aydemir’e, mayıs 2019 türkü gecesinin kaydı için kamerasıyla destek olan Gökhan Aksu’ya, türkü gecelerimizin tüm fotoğraf çekimlerini yapan çok değerli Fatma Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum. Türkü gecesine yine büyük desteklerini esirgemeyen çok değerli Mahmut Polat’a ne kadar teşekkür etsem az olduğuna inanıyorum.

Türkü gecesinin Bakırköy Belediyesi Altan Erbulak sahnesinde yapılmasında katkıları olan, Altan Erbulak Sahnesi yöneticisi Sebahattin Çimen’e, sahne düzenlemesi yetkilisi Erol Turan’a çok teşekkür ediyorum.

Her zaman olduğu gibi, türkü gecelerinin üst düzey bir etkinlik haline gelmesini sağlayan ve bu geceleri renklendiren, katkıda bulunan çok değerli izleyicilerimize, sanatsever halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

            Kasım 2019 de buluşmak dileğiyle…

         Facebook Grubu : Celal Yılmaz Türkü Gecesi

  https://www.facebook.com/groups/cyturkugecesi/?fref=ts

 

        Koromuz : Bakırköy Yedi Bölge Türk Halk Müziği Korosu.

     https://www.facebook.com/groups/celalyilmazkorosu/?fref=ts

                 Facebook            : Bağlamakursu Net Celal Yılmaz

  https://www.facebook.com/baglamakursunet.celalyilmaz/?fref=ts

                   Web Sayfası       : www.baglamakursu.net

                                  Cep : (0.505) 411 88 90