Turan Engin. Hayatı. (1938 – 23 Temmuz 2006)


1963 yılında Mavi Boncuklar adı ile sahne hayatına başlamıştım. Turan Engin’ide o yıllar veya yakın tarihlerinde tanımıştım. Aynı sahneleri paylaşmıştım. Daha sonra 1968 yılında Türk Folklor Kurumu’nda Sadi Yaver Ataman’ın öğrencisi olunca Turan Engin ile aynı sınıfta oldum. Uzun yıllar yakın arkadaşlığım oldu. Daha doğrusu benim ağbimdi yani ben çok küçüktüm o yıllarda. Bu yıllar sonunda kendim tek başına sahne programları yapmaya başladım ve gruplarda da bağlama sanatçısı olarak çalıştım. Bir ara Turan Engin’e de bağlama ile eşlik ettim. Kendisi çok sevdiğim ve saydığım bir sanatçıydı. Türküleri söylerken olağanüstü bir yorumu vardı. Türkülerimizi ve deyişlerimizi en iyi yorumlayan bir sanatçıydı. Nurlar içinde yatsın değerli Turan ağbim. CELÂL YILMAZ

                                                 ---------------------------------------------

     Aslen Erzincan’lı bir ailenin çocuğu olarak 1938 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta, halk müziği ile ilgilenmeye başladı. Saz çalmayı Aşık Davut Sulari'nin yeğeni Murat Koç ve Ali Ekber Çiçek'den öğrendi. 1957 yılından itibaren Sadi Yaver Ataman'dan özel dersler alarak Halk Müziği bilgisini ilerletti. 1958 yılında, Sadi Yaver Ataman'ın yönettiği İstanbul Belediye Konservatuarı Folklor Tatbikat Topluluğu'nda ''Ses Sanatçısı'' olarak çalışmaya başladı; ayrıca 1960 yılına kadar İstanbul Radyosu'nda Sadi Yaver Ataman'ın sunup yönettiği Memleket Havaları Saz ve Tel Birliği'nin emisyonlarına katıldı. 1959 yılında, İstanbul Radyosu'nda açılan bir sınavda başarı göstererek ''Yöre Sanatçısı'' statüsünde çalıp-okuma; 1961 yılında açılan ve Muzaffer Sarısözen'in başkanlık ettiği bir sınav ile de Yurttan Sesler Kadrosu içinde çalışma hakkı elde etti. 1967 yılında hocaları Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Tuncer İnan, Ahmet Yamacı ve Neyzen Ulvi Erguner'in teşvik ve talepleri ile Yurttan Sesler Topluluğu'na kadrolu sanatçı olarak dahil oldu. Özellikle bas bariton sesiyle ustaca seslendirdiği Orta ve Doğu Anadolu'nun uzun havaları yanında deyiş, semah, coş havası, duvaz-ı imam gibi mistik yönü ağır basan eserler ve muhabbet türküleri ile tanınan Turan Engin, sanat hayatında Aşık Davut Sulari, Ali Ekber Çiçek, Aşık Veysel, Aşık Daimi, Aşık Beyhani, Muhlis Akarsu, Aşık Ali Sultan gibi halk sanatçılarından etkilendi. 45 yılı aşan profesyonel müzik hayatında bu ustaların çizgisini sürdürmeye çalıştı.

       Ülke genelinde verdiği konserler yanında, yurt dışında da Hollanda, Belçika, Fransa, Almanya ve Bulgaristan'da gerek korist ve gerekse solist olarak çok sayıda konsere katıldı. Bugüne kadar ülkemizin çeşitli yörelerinden 100 civarında türkü, deyiş, semah ve uzun hava örneği derleyip seslendirerek TRT Türk Halk Müziği Arşiv ve Repertuarı'na kazandıran Engin'in yayınlanmış dört adet 45'lik plak, 3 adet de kaset çalışması vardır.

       23 Ocak 2003 yılında TRT İstanbul Radyosu sanatçılığı görevinden emekli olan Turan Engin, aynı kurumda istisnai akit statüsünde sanat çalışmalarına devam etti.

       23 Temmuz 2006 yılında 68 yaşındayken aramızdan ayrıldı.