Son yılların en kaliteli müzikal etkinliği : 6 Aralık 2018 Celal Yılmaz Türkü Gecesi. Halk müziği dünyasının en iyi sesi : İbrahim Can.


        Türk halk müziğimizi ve kültürümüzü halkımıza sevdirmek, benimsetmek amacıyla, Ocak 2004 yılından beri hiç aksamadan devam eden, her ayın ilk Perşembe günleri yapılan Celal Yılmaz Türkü Gecesi, bu ay 6 Aralık 2018 perşembe akşamı yapıldı.

      Türkü gecesi sanatsever halkımızın ilgisi nedeniyle Türkiye’de bir ilki yaşamaktadır. 1962 yılından beri 56 yıldır bu müziğin içindeyim, şimdiye kadar böyle aksaksız olarak 15 yıl devam eden, sanat dünyasında kendisine yer edinen bir etkinlik duymadım ve düzenlenmedi de. Bu yönü ile sanat dünyasında büyük yer edinen "Celal Yılmaz Türkü Geceleri" Türkiye'de bir ilk. Her zaman olduğu gibi, türkü gecelerinin üst düzey bir etkinlik haline gelmesini sağlayan ve bu geceleri renklendiren, katkıda bulunan çok değerli izleyicilerimize, sanatsever halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Türkü gecesine gelen sanatseverler türküleri dinlemek için değil, hep beraber söylemek için gelmektedirler.

        Aslında Celal Yılmaz Türkü Gecesi’nin yapılmasında yıllardır en büyük destekleri olan çok değerli arkadaşlarımız Fikret Karagöl, Mürsel Demirci, Sebahattin Aytaş, Azmi Küçük’ün büyük katkıları olmaktadır. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Türkü gecelerinin kalıcı olması için fotoğraf çekimlerini yapan Fatma Yılmaz’a ve video çekimleri yapan Ali Aydemir’e çok teşekkür ederim. Yine bu gurubumuzun içinde olan, aramızdan ayrılan çok değerli arkadaşlarım Yusuf Sakıcı kardeşimizi ve Çetin Turgay ağbimizi rahmetle anıyorum.

      Türkü gecesine katılan tüm izleyicilerin görüşlerini aldığımda hepsinden aynı duygular olduğunu söylediler. Söyledikleri “Bu ayki türkü gecesinde türkü söyleyen arkadaşlar daha önce söyledikleri türkü yorumundan çok çok üstün bir şekilde türkülerini yorumladılar” dediler.

         TÜRKÜ GECESİNİN İZLEYİCİLERİ, ONUR KONUĞU İBRAHİM CAN’I, OLAĞANÜSTÜ YORUMUYLA HAYRANLIK DUYGULARI İÇİNDE İZLEDİLER.

       Celâl Yılmaz Türkü Gecesi 6 Aralık 2018 etkinliğinin en önemli bölümü de, gerçekten de Türk halk müziği dünyamızın çok değerli sanatçısı İbrahim Can’ın onur konuğu olarak geceye katılmasıydı. Programını sunarken izleyicilerle olan diyaloğu başlı başına bir güzellik, aydınlatıcı konuşmaları ve esprileriyle de sanatseverlerin gönlünde taht kurdu. Türküler evet güzel yorumlanır da İbrahim Can’ın yorumu bambaşka bir güzellikti. Bu güzelliği yaşamak içinde onu sahnede canlı canlı izlemek gerekti. Türküler bu kadar güzel mi yorumlanır. Bu gecede bulunamayan sanatseverlerden kiminle karşılaşsam kendilerinin gelemediğini ve bu nedenle de kendileri için büyük bir kayıp olduğunu söylediler.

      Geçmişte yine İbrahim Can ile sohbet ederken bana şöyle demişti. “Ben sırf Karadeniz türkülerini okumuyorum, bütün yörelerin türkülerini okuyorum. Fakat TRT de benim sadece Karadeniz türkülerimi yayınlıyorlar” demişti. Bende kendisine “Herkes Karadeniz türküsü okuyor ama İbrahim Can’ın yorumu bambaşka” demiştim. Çok değerli İbrahim Can’ın haklılığını bütün izleyiciler gördü, sırf Karadeniz türküleri yorumcusu olmayıp bütün yörelerin türkülerinin yorumcusu olduğunu ıspatladı. Katkınız için çok teşekkürler İbrahim Can…

       Türkü gecesinin en önemli isimleri de bağlama gurubundaki arkadaşlarımız. Hepsi amatör ruhla halk müziğimize katkıda bulunmak bağlamalarıyla gelip, gecenin oluşmasına katkıda bulunmaktadırlar. Bağlamalarda Sebahattin Aytaş, Azmi Küçük, Vedat Bay, Kemençe’de : Remzi Temelli’ye teşekkürler...

         Türkü gecesi akşam 22.30 da bitmesi gerekirken, istemesem bile saat 23.00 te bitirmek zorunda kaldım. Konser bittikten sonra saat 23.00 te bitirdik diye salon yetkilisi arkadaştan özür dilerken kendisinin şu cevabı sanatın gücünü göstermesi bakımından çok önemli. “Celâl hocam sizin hazırladığınız etkinlikleri hayranlıkla izlemekteyim. Keşke bu etkinliği devam ettirseydiniz saat 24.00 te olabilirdi. Konserin sonunu siz belirleyebilirsiniz” dedi. Bu nedenle bana güvenini bildiren Erol Turan beyefendi ve çalışanlarına çok teşekkür ederim.  CELAL YILMAZ

 


 

 


Facebookta paylaş