Ali Ekber Çiçek (1935-26 Nisan 2006)


Ali Ekber Çiçek (1935 - 26 Nisan 2006)

     Ali Ekber Çiçek ile ilk tanışmam küçük yaşta iken 1962 yılında Taksim İstiklal Caddesi üzerindeki Rumeli handa bulunan kendisine ait müzik dershanesinde öğretmenim olması ile başladı. O yıllarda bu müzik dershanesi dönemin en önemli merkeziydi. O yıllar Cemile Cevher ile evliydi. Derslere Cemile Cevher’de öğretmenim olmuştu. Nota derslerin de Hıdır Şahin öğretmenimdi. Ali Ekber Çiçek ile olan ilişkilerimiz aramızdan ayrıldığı güne kadar ailece sürmüştür. Konserlerinde ben olduğum zaman, çok özendiği sazının akordunu bana yaptırması ve sahne ayarlarının iyi olup olmadığını bana danışması ve normal zamanlarda da müzikle ilgili faaliyetleri hakkında benim görüşlerimi alması, benim için unutulmaz bir gurur kaynağım olmaktaydı. Nur içinde yatsın.   CELAL YILMAZ

                                          --------------------------------------

       Büyük ozan Ali Ekber Çiçek 1935 yılında Erzincan’a bağlı Ulalar köyünde doğdu. Babasını 1939 Erzincan depreminde yitirdi ve küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başladı. Bu arada bağlamayı öğrendi ve cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle doldu. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremedi, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmadı.

     Müzik aşkı ağır basınca İstanbul'a göç etti ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanıştı. Askerden sonra TRT'nin açtığı sınavı kazanarak, Muzaffer Sarısözen döneminde TRT Ankara Radyosu'na ve Yurttan Sesler Korosu'na girdi. 35 yılı aşkın bir sürede 400'den fazla türküyü derleyerek geniş kitlelere ulaştırdı.

    TRT arşivlerinde 54 kaseti bulunan Ali Ekber Çiçek'in Türkiye'deki bütün türkücüler tarafından derlemeleri söylenmektedir. 2003 yılının başlarında TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından Ali Ekber Çiçek'in hayatını anlatan Cahilden Uzak Dur, Kemale Yakın isimli belgesel çekilmiştir.

    Başta Haydar Haydar olmak üzere Türk halk müziğine birçok unutulmaz türkü armağan eden bağlama sanatçısı ve derlemecidir. Ali Ekber Çiçek yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayarak, 2006 yılında, 71 yaşında hayata veda etti. Kabri Balıkesir'e bağlı Edremit' in Tahtakuşlar köyündedir.

    Haydar Haydar (Ondört Bin Yıl Gezdim Pervanelikte)

                Böyle İkrarınan Böyle Yolunan

                Bunca Olan Emeğimi

                Derdim Çoktur Hangisine Yanayım

                Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin

                Gönül Gel Seninle muhabbet Edelim

                Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma

                Gurbet Elde Yadellerin Derdini

                Gül Yüzlü Sevdiğim

                Hazin Hazin Esen Seher Yelleri

                İsmini Sevdiğim Saadetli Dostum

                Nasıl Yar Diyeyim Ben Böyle Yare


Facebookta paylaş