Muharrem Akkuş. Hayatı.


     Çok değerli Muharrem Akkuş ağbimi 1964 lü yıllarında tanıdım. Yıllarca aynı sahneleri paylaştım. Aynı evin bir ferdi gibi elinde büyüdüm, çok babacan, saygın bir kişiliktir. Ben Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü'nde öğrenci iken (1974-1977), tayinini Ankara Radyosu'na aldırmıştı. Halk müziğimize kazandırdığı türküler, halkın büyük beğenisini kazanmış ve yıllardır hiç değer kaybetmeden günümüzde de herkes tarafından söylenmektedir. Uzun yıllar kendisiyle yan yana olmak benim için büyük bir onur oldu. Halk müziği dışında da birinci sınıf çok usta bir terziliğide vardır. Edremit'te yaşamını sürdürüyor. Sağlık içinde yaşa değerli Muharrem ağbi. CELÂL YILMAZ

                             --------------------------------------------------------

     3 Mart 1940 tarihinde Erzurum’un Aşkale ilçesi’nin Ocaklı köyü’nde doğdu. Babası Sabri Bey, annesi ise Yemen gazisi yüzbaşi Şükrü Beyin kızı Naşide hanımdir. Kendisinden evvel ve sonraki kardeşlerini kaybeden Muharrem Akkuş, ailenin tek evladıdır. Sekiz yaşında iken babasının kararıyla Erzurum’a yerleşen sanatçı, ilkokulu Palandöken ilkokulu’nda okudu.

      1952 yılında başladığı terzilik mesleğinde sekiz yıl çalıştıktan sonra kalfalık yaptı. Bu dönemın hemen ardından askerlik görevi için Denizli’ye gitti.

    Müzik çalışmaları 1955 yılında başladı. Erzurum halk oyunlari ve türküleri derneği’ne arkadaşlarinin teşvikiyle gitti. Bu dernekte bir ara Erzurum barlarını oynadı ve daha sonra koro çalışmalarına katıldı. İlk ciddi sınavını derneğin bir konserinde okuduğu iki türküyle verdi. Hayatını değiştiren o geceden sonra sanatçılığa karşı olduğu babası fikrini değiştirmiş ve oğluna destek olmuştur. Muharrem Akkuş, bu başarısından ve gördüğü ilgiden ötürü işe daha bir coşkuyla sarıldı. Bir çok sanatçıyı radyodan ve plaklarından dinleyerek repertuarını genişletti.

     1960 yılından itibaren, Erzurum Radyosunda kurulan Türk halk müziği korosuna ses sanatçısı olarak alındı. Radyodaki topluluk ayda dört koro programı, dörtte solo programı yapıyordu. Hulusi seven, topluluğun şefi idi. Bugünlerin ilk anısını Muharrem Akkuş şöyle anlatır:

     “ Erzurum Radyosu’nun ilk solo programını hocamız Hulusi Seven yapmıştı. İkincisini de ben askere gitmek üzere olduğum için yaptım. Benim için çok onur verici bu olayı hiç unutamam.”

     1963 yılının şubat ayında askerlik görevini tamamlayan Muharrem Akkuş, radyodaki görevine devam etti. Aynı zamanda taş mağazaların arkasında, kale dibinde kendisine ait terzi dükkanını açtı. Muharrem Akkuş dükkanına kumaş almak için İstanbul’a gitti. Arkadaşlarının ders aldıklari Nida Tüfekçi ve Neriman Tüfekçi hocaların dershanesinde, onlarla tanıştı. Sesini dinlediler ve İstanbul Radyosu’nda dört türkülük bant yaptırdılar. Birkaç ay sonra ikinci bant kaydı ve ardından Columbia plak şirketinde plak yaptırdılar. Bu plakta sanatçı “Oğul giderem Van’a doğru” adlı uzun havayı da okudu. Aynı tarihte İstanbul Radyosu’nda çalışmak üzere teklif aldı. 1965 yılının ocak ayında teklifi kabul ederek Erzurum Radyosu’ndan ayrıldı, terzi dükkanını da kapatarak İstanbul’a yerleşti.

       Bu arada Nida Tüfekçi’nin dershanesinde 17 yaşında bir gençle tanışmıştı. Dedesiyle onun babası yakın arkadaştı. Hemşerisi ve aile dostu olduğunu öğrendiği bu genç Arif Sağ’dı. Onunla Erzurum’a gelmişler, dernekte ve radyoda bir yıl kadar birlikte çalıştıktan sonra, tekrar İstanbul’a dönmüşlerdi.

      İstanbul belediyesi konservatuarında da  Türk Halk Müziği icra heyetine alındı ve dört yıl süreyle görev yaptı. Sanatçı o günlerin anısını şöyle anlatır: “ Konservatuarda çok değerli hocalar vardı. Münir Nurettin, Ahmet Kutsi Tecer, Halil Bedii Yönetken, Kemal Gürses, Süheyla Altmışdört, Muzaffer Birtan… hocamız Adnan Ataman, yardımcısı ise Yücel Pasmakçı idi.”

     1970 yılında,  radyodaki beklediği kadro çıkar çıkmaz, konservatuardaki kadrosunu İstanbul Radyosu’na nakletti.  1975 – 1980 yılları arasında Ankara Radyosu’nda kendi isteğiyle görev yapan Akkuş, tekrar İstanbul’a döndü. 1999 yılında emekliye ayrıldı. Emekli olduktan sonra  Alanya’ya yerleşen Muharrem Akkus, 2015 yılında Edremit’e yerleşti.

     Ses ve bağlama sanatçılığı yanı sıra derlemeleri ve kaynak kişiliği ile de tanınan Muharrem Akkuş'un, türkü repertuarına kattığı Erzurum yöresinden 21 türkü vardır. Bu türküler şöyle: Düngürcüler geldi sıra sıra dizildi, Aya bak nice gider, Kırmızı gül demet demet, Ektiğim yonca, Acem ülkesinde eyleştim kaldım, Bu tepe pullu tepe, A güzel dolanda gel, Gara camışları vurdum bayıra, Evlerinin önü guşlar darısı, Gülenber sağar goyuni, Git gelemem işim var, Kavak uzanır gider, Su bağlasam gelir mi, Martinim atılmıyor, Kağızman’a ısmarladım nar gele, Sarı babuç tabanda, Uzun avlu dar kapılar, Bir gül ektim duvara, Gönül der yâr diyarı, Su gelir taştan akar, Bala sarhoş beşikte bala sarhoş(uzun hava)


Facebookta paylaş