Mehmet Erenler Hayatı.


    Mehmet Erenler, Türk Halk Müziğine önemli hizmetlerde bulunmuş çok değerli bir sanatçımızdır. Kendisini tanımak benim için büyük bir onur oldu. Herkese karşı saygılı, alçak gönüllü bir kişilik. Kendisine sağlıklar, mutluluklar diliyorum.                                                                            CELÂL YILMAZ.

     26.1.1946 yılında Ankara'da doğdu. 7-8 yaşlarında bağlama ile tanıştı. Hiç kimseden ders almadan tamamen Allah vergisi olarak kendi kendine bağlama çalmayı öğrenip geliştirerek müzik yaşantısına başladı. Türk halk müziğine aşırı düşkünlüğü nedeni ile bağlamasıyla yatıp uyuduğu günler çok oldu.

     8-9 yaşlarında sahne hayatına atılıp resitaller verdi. 13 yaşında zamanın en büyük THM hocası yurttan sesler koro şefi Muzaffer Sarısözen’in yönettiği TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler korosunda ve canlı yayında konuk sanatçı olarak bir türkü çalıp söyledi. O yıllarda neonlara ve afişlere "Sihirli Bağlama Küçük Mehmet" olarak ismi yazıldı. THM ye ve bağlamaya aşırı düşkünlüğü nedeni ile tahsiline lise 2. sınıfta iken ara vermek zorunda kaldı. İdeali Ankara Radyosu’na yetişmiş sanatçı olarak girmekti. 1966 yılında gerçekleşen bu önemli başlangıçtan sonra müstakil olarak çalıp söylemede başarılı oldu.

     Daha sonra koro şefliği sınavında başarı gösterip bu görevi yürütmeye başladı. Ayrıca icra denetim, nota tahsis, merkez repertuar kurullarında yer aldı. 1980 yılında kendi isteği ile TRT İstanbul Radyosu’na atandı. Bu süreç içinde yurt içi ve yurt dışında birçok resitaller verdi...

      Mehmet Erenler’in tüm sanatsever halkından dileği de, dünyanın en zengin müziği olan Türk Halk Müziği’ne sahip çıkmaları ve onu layık olduğu yere yüceltmeleri için gereken ilgiyi göstermeleridir.

                Halk müziğimize kazandırdığı türkülerden bazıları :

                Denizin dibinde Hatçem,

                Sabahın seherinde ötüyor kuşlar.

                Değmen benim gamlı yaslı gönlüme.

                El çek tabip el çek.


Facebookta paylaş